Oprava příjmu digitálního vysílání na RD Doksy

ikusi+log doksyZavolala mi paní z Doks, že mají problém s digitálním vysíláním vysíláním (paní povídá, když je seriál v tom nejlepším najednou se zastaví obraz, začne to kostičkovat není tomu rozumnět, zlatý starý vysílaní, to to nedělalo) a tak jestli by s to nešlo opravit, řekl jsem ano, že se zastavím.

Po příjezdu do Doks rodinný domek, dvě LCD televize, každá televize má na komíně svoji vlastní anténu. Majitelé si koupili dvě tzv. logara na doporučeni prodavače (zisk těchto antén kolem 8dB)a nasměrovali je na vysílač Buková hora.

Po příjezdu a změřeni signálu přímo na log. anténě byl příjem na hranici príjmu a to ještě bez svodu k tv.

ikusi+log doksyŘešením bylo zlepšít zisk antény vyměnou za anténu Ikusi flash HD, zisk na konci pásma 17dB (tu jsem měl v Ducatu, ). Po nainstalování nové antény byl MER i BER na kanálech 55 a 58 v pořadku, ale na 33k (tj.vysílací síť 1) byl signál dobrý ale kvalita špatná (signál byl zhoršován odrazy signálů z okolí), proto bylo vyhodnější použít signál pro vysílací síť 1, 43 kanál z vysílače Ještěd.

Anténa Ikusi HD byla doplněna předzesilovačem se ziskem 16dB (pro vyrovnání úrovně signálů z Bukové hory a Ještědu a pokrytí ztrát v rozvodu) a poté sloučena s log.periodickou anénou majitelů. Rozvody byly zanechány původní a bylo provedeno rozbočení k druhé LCD televizi.

Po kontrole úrovně a kvality signalu byl BER lepší -6 . Zde výsledná jedna anténní sestava, druhé logaro bylo odmontováno a druhy svod zrušen.

 
2010 tvorba webu | www.esluzby.net